Työkokeilu markkinointiassistenttina

TITRY alkoi heinäkuussa tarjota työkokeilujaksoja myös viestintä- ja markkinointitiimissä. Roosa Lupunen kertoo kokemuksestaan TITRYn ensimmäisenä markkinointiassistenttina.

Nainen tietokoneen äärellä.
Markkinointiassistentin työnkuvaan TITRYllä kuuluu monenlaisia tehtäviä kuten verkkosivujen ja somekanavien päivitystä, markkinointimateriaalien suunnittelua ja yleisiä toimistotöitä.

”Päätin hakea TITRYlle työkokeiluun markkinointiassistentiksi, koska työtehtävät kuulostivat kiinnostavilta ja minulle sopivilta. Työhaastattelussa kuulin, ettei TITRYllä ole aiemmin ollut tämän alan työkokeilijoita, joten sain siis kunnian olla yhdistyksen ensimmäinen markkinointiassistentti!

Olen valmistunut hiljattain mainonnan suunnittelun opinnoista, ja minulla on myös graafisen suunnittelijan taustaa, joten markkinointi- ja viestintätehtävien työkokeilu osui hyvään saumaan. Työkokeilun tehtävät on räätälöity toiveitteni mukaan: Olen päässyt kokeilemaan käytännössä koulussa opittuja asioita kuten hakukoneoptimointia ja WordPressin käyttöä, mutta saanut tehdä myös graafisen suunnittelun töitä, mikä on taustani takia vahvuuteni. Tavoitteeni oli oppia työkokeilun aikana jotakin uutta. Tämäkin toive toteutui, sillä olen päässyt tutustumaan esimerkiksi itselleni uusiin SEO-työkaluihin ja Meta Business Suiteen.

Vaikka työkokeilujaksoni kestää vain kuukauden, olen mielestäni saanut käytettyä ajan tehokkaasti uuden oppimiseen ja vanhojen asioiden kertaamiseen. Työkokeilujaksolla parasta on ollut työtehtävien vaihtelevuus, rento tunnelma ja tietysti myös mukava työyhteisö.”

Nainen laittamassa tulostettua paperia ilmoitustaululle.
Markkinointiassistentin tehtäviin kuuluu työpaikkailmoitusseinän pitäminen ajan tasalla.

2.10.2025

Oletko tamperelainen työtön työnhakija ja kiinnostunut työjaksosta TITRYllä?